Media

K novele Horního zákona

Vláda přijala novelu horního zákona, která má zajistit případné budoucí výdaje státu na odstraňování viditelných následků těžby, jako jsou třeba povrchové doly. Změna ale prošla v jiné podobě, než dojednal ministr průmyslu se zástupci Těžební unie. Firmy, které těží například uhlí, budou muset poslat peníze na vázaný účet už do poloviny roku 2022, o tři roky dříve, než se původně domluvili.

https://iuhli.cz/horni-zakon-jde-dnes-do-vlady/  

Přesun peněz na vázané účty může přinést krachy

Převod firemních peněz na sanace a rekultivace na vázané účty do roku 2023, respektive 2025, to je zatím poslední požadavek premiéra Andreje Babiše k novele Horního zákona. Podle oslovených šéfů společností sdružených v Těžební unii to může být zásadní problém.

Jestli těžební firmy budou muset rychle převádět prostředky na sanace na vázané účty, budou muset také omezit investice, brát si provozní úvěry, nebo budou mít existenční potíže. To platí zejména pro menší společnosti.

29.5.2019

Vláda o sektoru těžby rozhoduje bez znalostí

Snaha o změnu podmínek Horního zákona nemá oporu v odborných analýzách, protože si vláda žádné nedělala – o tom jsou přesvědčeni šéfové těžebních firem a zástupci Těžební unie, které portál iUHLI oslovil. O úvěry kvůli tomu budou muset žádat i firmy, které je dosud nepotřebovaly.